SKOLYOZ (Omurga Eğriliği)

SKOLYOZ (Omurga Eğriliği)

 

 

* Skolyoz omurganın yana 10 derecenin üzerindeki eğilmedir. Normal ve sağlıklı omurgada, omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Bu nedenle üç boyutlu bir deformite (şekil bozukluğu) olarak tanımlanır.

 *Erken dönemde hastada kuvvetli bir şikayete neden olmayan skolyoz,çoğunlukla okultaramaları sonucu ya da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen tespit edilir.Diğeryandan, çocuğun gövde görünümündeki bozukluk , ailelerin doktora başvurmasındaki en önemli nedenlerdendir.

*Omuzlarda , kürek kemiklerinde , meme seviyesinde ve bel kıvrımlarında görülen simetri bozuklukları ilk göze çarpan bulgulardır. Bu duruma bel ve sırt ağrıları da eşlik edebilmektedir.Eğriliğin derecesi arttıkça solunum sıkıntısı da ortaya çıkabilmektedir.

*Çocukların büyüme dönemlerine girmeleriyle birlikte kişide yanlış pozisyonun devam etmesi nedeniyle skolyoz açısı hızla artma gösterebilmektedir.

 

  Skolyozun belirtilerine tekrar vurgu yapalım.

  • Bir omuz diğerine göre daha yüksekse
  • Bir kürek kemiği diğerine göre daha çıkkın ve belirginse
  • Bel çizgileri iki taraftada eşit değilse
  • Bir kalça diğerine göre daha yüksekse
  • Kolların gövdeye uzaklığıbirbirinden farklıysa
  • gövde veya göğüs kafesi bir tarafa kaymış gözüküyorsa
  • Kişi öne eğildiğinde gövdenin bir tarafındaki kaburgalar daha yüksekte kalıyorsa

       Skolyoz olabilirsiniz.

MELATONİN (Vücudumuzun orkestra şefi) VE SKOLYOZ arasında nasıl bir ilişki var ? Melatonin genel olarak vücudun bioritmini düzenlemeye yarayan beyindeki epifiz bezinden salgılanan hormon.Işığa duyarlı ve salgılanabilmesi için karanlığa ihtiyaç duyuyor bu nedenle gece uykusunda ışıksız bir ortamda uyumak çok çok önemli aksi takdirde yeteri kadar melatonin salgılanamıyor. Skolyoz ile bağlantısı bulunan ve hala araştırılan müthiş bir antioksidan.

Tek kol çanta taşıyanlardan mısınız ? Özellikle skolyozlu kişilerin tek kol çanta taşımasını istemiyoruz. Çift kola eşit yük verilerek çanta taşınmalı (ilkokul öğrencilerinde sırt çantalarına dikkat)

  • Amerikan ortopedik cerrahlar derneğinin önerilerine göre – kızlarda 10 ve 12 yaşlarda olmak üzere iki sefer – erkeklerde 13 -14 yaşlarda olmak üzere bir sefer tarama yapılması önerilir.

        Ortodontik tedavi gören çocukların skolyoz açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

       Hiç Omurga nakli duydunuz mu ?

Biz de duymadık

Sadece bir omurganız olduğu için ona daha fazla dikkat etmelisiniz !!!!

          


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis