BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT !!!

BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT !!!

BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT !!!

Bahar aylarıyla birlikte etkinliği daha fazla artan güneş, yaydığı yaşam enerjisiyle mutluluk verici olsa da, vücudumuz gibi cildimizde de önemli değişikliklere neden olur. Bu aylarda saman nezlesi (alerjik rinit) ve astımla birlikte alerjik deri hastalılarında artış gözlenir.

Havada yayılan ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturduğu polenler, havaların ısınması ve güneşin etkisinin artması ile birlikte, özellikle atopik bünyeli dediğimiz kişilerde alerjik deri hastalıklarına neden olur.

Alerji normalde zararlı olmayan maddelere karşı bağışıklık sistemimizin verdiği abartılı bir yanıttır. Alerjik hastalıklar son 30-40 yıl içerisinde çok daha yaygınlaşmıştır. Genetik ve çevresel faktörler çok önemli rol oynarlar. Alerjenler bazen tüm vücutta bazen de vücudun bir kısmında alerjik tepkilere neden olabilir. Bu tepkiler organa göre farklılıklar gösterir. Hafif alerjik egzama olabileceği gibi, yaşamı tehdit eden anafilaksi (şok) gibi durumlar da olabilir.

Güneş alerjisi, güneş ışınlarının deride yol açtığı zararlı etkiler sonucu ortaya çıkar. En önemli özelliği vücudun doğrudan güneş ışınlarına maruz kalan bölümlerinde deri döküntülerinin ortaya çıkmasıdır. Bahar aylarıyla birlikte güneşin artması bu alerjik tepkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Deri döküntüleri, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker, güneş yanığı, deri alerjileri güneş ışınlarına bağlı reaksiyonlardır. Bunlar cilt yapısına ve maruziyet süresine göre değişebilir.

Bazı ilaçlar, parfüm, sabun, krem gibi bazı kimyasallar ya da bazı bitki yaprakları, otlar ve polenler güneş ışınları ile birleştiğinde ciltte kaşıntılı egzama benzeri görünüme yol açarlar. Bunlar vücudun güneş gören yerlerinde görülür.

Özellikle güneş gören yüz, kol, ellerin üstü, boyun ve kulaklar, ense gibi bölgelerde değişik şiddetlerde kızarıklık, kabarıklık ve içi su dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen güneş alerjileri başka hastalıkların, bağışıklık sistemi ile ilgili belirtileri olabilir.

Bazı deri hastalıkları da güneşe maruz kalmakla daha da şiddetlenebilir; Sivilceler, rozase (halk arasında “gülleme” de denir) seboreik egzema, uçuk gibi..

Bu tür hastalığı olanların ve alerjik, atopik yapılı kişilerin baharla birlikte daha dikkatli davranması gerekmektedir. Güneş ışınlarının nispeten daha dik olarak geldiği 10:00 – 16:00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe çıkmamaları gerekmektedir. Ayrıca şapka, güneş gözlüğü kullanılması, açık renkli, uzun kollu kıyfetler giyilmesi tavsiye edilir. Açıkta kalan bölgelere güneş koruyucu kremlerin uygulanması (en az faktör 30) gerekir. Güneş koruyucu kremler, güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli ve her 3 – 4 saatte bir, ayrıca deniz, havuz ve banyodan sonra tekrarlanmalıdır. Polenler açısından da eve gelindiğinde duş alınmalı, bol su ile yüz yıkanmalıdır. Polen mevsiminde çamaşırlar kapalı ortamda kurutulmalıdır. Polenlerin yoğun olduğu saatlerde kapı, pencere kapatılmalı, çimenlerin biçildiği ortamlardan uzak durulmalıdır.

Alerji ve atopi öyküsü olan hastaların baharla birlikte çok daha dikkatli olmaları ve doktoru tarafından reçete edilen ilaçlarının düzenli kullanılması gerekmektedir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis